EUROOPTIK - Úvodná stránka
ÚVOD PRODUKTY SLUŽBY FOTOGALÉRIA ČLÁNKY KONTAKT

 

Makulárna degenerácia

Vekom podmienená makulárna degenerácia ohrozuje náš zrak!

Zhoršenie zraku, rozmazaná škvrna v mieste kam sa práve pozeráte (obr.2), zvlnené videnie, zaoblené priamky a písmená vám pripadajú poprehýbané – to všetko sú príznaky Vekom podmienenej degenerácie makuly ( VPDM ). Degenerácia makuly ohrozuje viac ako štvrť milióna obyvateľov Slovenska. Ide o podobný počet osôb, ako je napríklad chorých diabetikov. Každému dvasiatemu človeku na Slovensku hrozí praktická strata zraku, ktorej príčinou je degenerácia makuly. Iba málokto si však toto nebezpečenstvo uvedomuje.

Makula - Pohľad zdravým okom
Makula - Pohľad chorým okom
1. Pohľad zdravým okom
2. Pohľad chorým okom

 

Čo je degenerácia makuly

Je to progresívne ochorenie, ktoré postihuje strednú časť sietnice tzv. žltú škvrnu a spôsobuje postupnú stratu centrálneho videnia. V pokročilých štádiach ochorenia sa degenerácia makuly môže prejaviť v dvoch formách: suchej ( atrofickej ) a vlhkej ( exsudatívnej ). Suchá forma je podstane rozšírenejšia, postihuje asi 90% všetkých pacientov.
Pacient môže pocítiť  náhle zhoršenie ostrosti videnia, no neskôr sa môže situácia zase postupne zlepšovať. Sietnica oka nám umožňuje vnímať detaily a robiť úkony vyžadujúce ostré centrálne videnie. Degenerácia makuly – degeneratívne a nevyliečiteľné očné ochorenie znamená pre pacienta vážne obmedzenie v bežnom živote. Človek veľmi ťažko číta, nemôže riadiť automobil, sledovať televíziu alebo rozoznať ľudské tváre. Pomerne málo známym faktom je, že degenerácia makuly je najčastejšou príčinou oslepnutia u ľudí starších ako 65 rokov. Už po päťdesiatke je potrebné začať sa o svoje oči starať. U tejto nepríjemnej očnej choroby platí, že čím skôr je diagnostikovaná, tým väčšia je nádej na stabilizáciu ďalšieho nezhoršovania zraku postihnutého. Každy človek po päťdesiatke by mal preto navštíviť svojho špecialistu -oftalmóloga,
ktorý jeho zrak najskôr dôkladne vyšetrí. Pokiaľ zistí nejaké odchylky, iste odporučí taký postup, ktorý je pre stav jeho pacienta najvhodnejší.

Ako aj v iných oblastiach starostlivosti o zdravie je dôležité zaistiť si predovšetkým dostatočný prísun informácií. Aj na základe týchto informácií je možné rozoznať prvé príznaky a včas reagovať na nepríjemné ochorenie. Základom včasnej prevencie je predovšetkým pravidelná návšteva očného lekára.

Amslerova  mriežka – otestujte si svoj zrak!

 Amslerova mriežka

 Amslerova mriežka môže odhaliť prvé príznaky ochorenia bez toho aby ste museli ísť k lekárovi. V dobre osvetlenej miestnosti sa vo vzdialenosti 30 až 40 cm pozrite na mriežku. Ak nosíte okuliare pozerajte na mriežku cez ne. Zakryte si jedno oko a druhým zaostrite na bod uprostred mriežky. Pozorne sledujte či vo vnútri neuvidíte nejaké nepravidelnosti – vlnité čiary, deformácie, zmenu veľkosti jednotlivých štvorcov. Následne otestujte druhé oko rovnakým spôsobom. Pri zistení akýchkoľvek deformácií neváhajte s návštevou oftlmológa.

prevzaté :  REVUE  medicíny v praxi 1 )